Clean Burn (CB) – system czystego spalania. Co to właściwie oznacza?

W momencie poszukiwania wkładu kominkowego lub pieca wolnostojącego warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada system czystego spalania, oznaczany również skrótem “CB”. Czym ów system się tak właściwie charakteryzuje?

Podczas spalania drewna uwalniane są gazy oraz niedopalone cząsteczki. W starych kominkach są one transportowane prosto do komina w postaci uciążliwej sadzy i dymu. Z kolei w kominkach z innowacyjnym systemem czystego spalania (Clean Burn) ulegają one dopaleniu, dzięki dodatkowej porcji gorącego powietrza, dostarczanej tuż nad płomienie. W ten sposób emisja zanieczyszczeń zostaje ograniczona do minimalnego poziomu – w optymalnych warunkach spaliny zostają oczyszczone aż w 90%.

Innymi słowy – kominek z systemem CB wykorzystuje energię do wytwarzania ciepła, a nie dymu. Tym samym drewno zostaje użytkowane w sposób w pełni optymalny. Kupując wkład kominkowy lub piec z systemem czystego spalania można zmniejszyć zużycie drewna nawet o 40%. Koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe, a my posiadamy urządzenie o wysokiej sprawności działania i niskiej emisji spalin, spełniające przy okazji wszystkie rygorystyczne założenia Eko Projektu.

System CB posiadają wkłady i piece takich marek jak Jotul czy Scan.

Dodaj komentarz