Klasyczne piece wolnostojące (tzw. kozy) – przegląd polecanych modeli

W poprzednim wpisie skupiliśmy się na przeglądzie pieców wolnostojących o nowoczesnym designie jednak nie zapominamy także o miłośnikach bardziej klasycznych form. Nie od dziś wiadomo, że prym wśród producentów pieców o tradycyjnym wyglądzie wiedzie norweska marka Jotul, która, pewna jakości swoich produktów, udziela na wszystkie urządzenia aż 25 lat gwarancji. Wbrew pozorom kozy o klasycznym designie świetnie prezentują się zarówno w tradycyjnych przestrzeniach, jak i tych nowoczesnych, gdzie uzyskany kontrast jeszcze bardziej uwydatnia ich ponadczasowe piękno.

Określenie “klasyczne” nie należy jednak pod żadnym względem mylić ze słowem “przestarzałe”. Kozy Jotul wyróżniają się niebywałą jakością i trwałością (są wykonane z niezniszczalnego wręcz żeliwa), czym zyskują zagorzałych zwolenników. Posiadają też innowacyjny system czystego spalania Clean Burn (tutaj przeczytasz więcej na temat systemu), który sprawia, że są jednocześnie niezwykle efektywne. Dzięki wysokiej sprawności zużywa się zdecydowanie mniej drewna, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Warto wiedzieć, że największe urządzenia są w stanie ogrzać powierzchnię nawet do 190 m2.

Oto nasze ponadczasowe typy:

JØTUL F 3 Series

Piec, który od wielu już lat ogrzewa pomieszczenia na całym świecie i cieszy się niesłabnącą popularnością. Dostępny zarówno w wersji malowanej, jak i emaliowanej (niezwykle łatwej w utrzymaniu czystości). Można wybrać model z ozdobnymi szprosami lub bez, uzyskując jeszcze lepszy widok na palący się ogień.

JØTUL F 400 Series

Model, który mieści polana do 50 cm i posiada wyjmowany popielnik. Zamontowana półka wyłapuje z kolei popiół oraz iskry, które mogą przypadkowo wypaść z komory spalania. Urządzenie ozdobione jest wyjątkowym wzorem, przedstawiającym część wybrzeża Norwegii. Piec może ogrzać powierzchnię do 140 m2.

JØTUL F 500 Series

To piec na drewno w amerykańskim stylu kolonialnym. Duże, przeszklone drzwi są jednym z jego atutów. Podczas załadunku drewna można korzystać zarówno z frontowych, jak i bocznych drzwi (mieści polana o długości do 55 cm). Seria dostępna jest w kolorach: czarny lakier, emalia granatowo-czarna, emalia kość słoniowa lub brązowa majolika. Do wyboru również drzwi ze zdobieniami lub bez.

JØTUL F 602 Series i F 601

Kultowy już piec, który świetnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, np. w wakacyjny domkach na działce. Tym bardziej, że posiada dodatkowo praktyczną płytę do gotowania! Zaprojektowany pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku, a obecnie unowocześniony, by gwarantował jak najlepsze właściwości grzewcze.

JØTUL F 600

Dzięki potężnej komorze spalania, mieszczącej duże polana, może ogrzać pomieszczenia nawet do 190 m2 (wyróżnia się sprawnością na poziomie 78%). Popielnik ułatwia opróżnianie popiołu, a boczne drzwi usprawniają załadunek drewna. Piec posiada oczywiście system czystego spalania Clean Burn i spełnia wymagania Eko Projektu.

JØTUL F 118

“Zagrzebałem mój płomień przed nocą. Gdy dzień się skończy, Bóg da mi płomień, który nigdy nie zgaśnie” – tak brzmi tłumaczenie słów, zdobiących front ponadczasowego pieca JØTUL F 118, który został zaprojektowany w 1930 roku (obecny model oczywiście został zmodernizowany i wyposażony m.in. w system CB). Wyróżnia się dużą komorą spalania, mieszczącą polana o długości nawet 60 cm! Na górze pieca znajduje się również przydatna płyta do gotowania.

 

Wszystkie wymienione piece można obejrzeć na ekspozycji w Manufakturze kominków w Koszalinie oraz w Redzie.

Dodaj komentarz