Nowoczesne piece wolnostojące (tzw. kozy) – przegląd polecanych modeli

Coraz więcej osób zamiast decydować się na kosztowną, wielkogabarytową, a nierzadko też problematyczną zabudowę wkładu kominkowego, stawia na efektowne piece wolnostojące (tzw. kozy). To łatwe w podłączeniu (bez zabudowywania), zaawansowane urządzenia grzewcze, cechujące się nawet taką samą sprawnością jak klasyczne wkłady. Z łatwością ogrzeją również większe pomieszczenia. Obecnie dostępne w wielu kolorach i kształtach – także tych nieszablonowych. Wybraliśmy kilka modeli, które perfekcyjnie sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji wnętrz.

SCAN 85 Series

Ten model to kwintesencja nowoczesności. SCAN 85 jest dużym, cylindrycznym piecem, który idealnie nadaje się do ogrzewania większych pomieszczeń. Dostępny w kilku ciekawych wariantach kolorystycznych – począwszy od klasycznej czerni i szarości, a skończywszy na bardziej ekstrawaganckiej bieli, czerwieni czy metalicznym brązie. W 2011 roku został zdobywcą Red Dot Award za pionierski projekt, łączący nowatorski kształt z funkcją.

SCAN 65 Series

SCAN 65 dostępny jest w wielu opcjach konfiguracyjnych (nawet z piekarnikiem nad komorą spalania!). Szczególną uwagę przykuwa model z panelami z piaskowca lub steatytu, które dodatkowo podkreślają efektowny design pieca. Steatyt, oprócz niewątpliwych atutów wizualnych, akumuluje też ciepło podczas palenia i powoli uwalnia je do pomieszczenia, gdy płomienie już wygasną.

JØTUL F 373 ADVANCE

Jest udoskonaloną wersją pieca, który zdobył prestiżową nagrodę „Red Dot Design” i zyskał aprobatę użytkowników pieców w całej Europie. Komora spalania umieszczona została na solidnej kolumnie, a przeszklenia z trzech stron gwarantują piękny widok na ogień. Opcjonalny mechanizm obrotowy sprawia, że piec można obracać o 360 stopni! Dostępny w kolorze białym (emalia) lub czarnym (emalia lub lakier).

JØTUL F 305 Series

Efektowny piec o niebanalnym kształcie, który może być umieszczony na czterech nogach, zyskując nieco na lekkości, lub na żeliwnej podstawie, pełniącej funkcję podręcznego i przy okazji dekoracyjnego schowka na drewno. Na górze pieca można zamontować też steatytową płytę, dodatkowo akumulującą ciepło. System czystego spalania (Clean Burn) zapewni z kolei mniejsze zużycie drewna nawet o 40%.

SCAN 68 Series

Proste linie oraz nowoczesne połączenie szkła i aluminium – tak należy pokrótce opisać piec SCAN 68, który ma swoje korzenie w kultowej linii pieców Scan 58, będącej światowym bestsellerem sprzedaży wśród pieców na drewno. Udoskonalony model 68 o sprawności aż 80% i zredukowanej emisji zanieczyszczeń, można powiesić na ścianie lub zamontować na trzech różnych podstawach w zależności od upodobań.

JØTUL F 520 Series

Osobom niezainteresowanym piecami o obłych kształtach na pewno spodoba się JØTUL F 520. Posiada trzy szyby, a emaliowane na biało płyty wewnętrzne gwarantują nieskazitelny widok na ogień. Nowością jest wersja Hight Top z miejscem na 60 kg elementów akumulacyjnych, zapewniających dodatkowe ciepło do 12 godzin po ostatnim załadunku drewna. Może ogrzać powierzchnię nawet do 140 m2.

Wszystkie wymienione piece można obejrzeć na ekspozycji w Manufakturze kominków w Koszalinie oraz w Redzie.

Dodaj komentarz